piątek, 5 sierpnia 2016

Szczecin - Rejs


Szczecin to miasto niezwykłe, jego powierzchnia to w ogromnej części rozległe rozlewiska Odry, jeziora i kanały rzeki tworzące swoisty labirynt. Spora cześć tych terenów to trudno dostępne dla większości turystów czy mieszkańców wyspy i wysepki gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami. W taki krajobraz doskonale wpisuje się hasło reklamowe miasta "Floating Garden" bo i rzeczywiście spora część miasta to swoiste "pływające ogrody".Tak unikatową symbiozę dużego miasta oraz dzikiej przyrody najlepiej oglądać w trakcie rejsu statkiem. Oczywiście warto też zobaczyć samo miasto z perspektywy pieszego ,odwiedzić Wały Chrobrego (dawne Tarasy Hakena) ,zamek książąt pomorskich czy niezwykłe gotyckie świątynie ocalałe z wojennej pożogi wraz z monumentalną katedrą św. Jakuba. 
Szczecin to chyba jedyne tak duże miasto w którym jednocześnie tak łatwo odpocząć.. od wielkomiejskiego zgiełku.


piątek, 22 lipca 2016

Łódź

Nie wiele jest miast w Europie, które w epoce wielkiego przemysłu na przełomie wieków XIX i XX rozwinęłyby się w tak ogromnym tempie jak Łódź, która zaledwie w ciągu 50 lat przekształciła się z malutkiej drewnianej osady liczącej 250 mieszkańców w niemal największe miasto w kraju. Dziś pozbawione głównego celu dla którego powstało - wielkiego włókienniczego przemysłu - szuka nowej drogi rozwoju głównie przez sztukę awangardową czy znane już liczne wielkoformatowe graffiti na ścianach kamienic. Trochę zaniedbane, mające specyficzny klimat miasto zaskakuje nie tylko rekordową w Polsce ilością kamienic ale i wyjątkowo potężnymi i licznymi fabrykami (jest ich tu kilkaset). Miasto jest z wielu powodów nietypowe, nie leży nad żadna rzeką (choć w niezauważalny sposób płynie tu ich aż 19 ) za to łodzianie żartują sobie czasem, że Łódź leży nad Piotrkowską - główną ulicą handlową i ponoć najdłuższym deptakiem Europy.


Warszawa

Miasto założone ok 1300 roku na Prawie Chełmińskim początkowo nazywała się Warszowa (pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z z 23 kwietnia 1313). Jedno z ważniejszych miast Mazowsza w 1611 roku stało się formalnie stolicą Polski. Nieco wcześniej z powodu dogodnej lokalizacji rozwijała się już jako miejsce sejmów i ważnych instytucji przenoszonych tu sukcesywnie z poprzedniej stolicy - Krakowa.


Piotrków Trybunalski

Pierwsza wzmianka pisana o Piotrkowie pochodzi z 1217 roku jednak prawa miejskie i wytyczenie zarysu miasta nastąpiło ok roku 1300 (dokumenty lokacyjne nie zachowały się do dziś). W XIV spisano tu także tzw Statusy Piotrkowskie czyli pierwszy znany do dziś ogólnokrajowy kodeks praw obejmujący min prawo karne w państwie Piastów. Piotrków chętnie wyznaczano jako cel ogólnopaństwowych zjazdów i wydarzeń ,odbywały się tu także sejmy szlacheckie dlatego i ratyfikacja Pokoju Toruńskiego zawartego z Zakonem Krzyżackim w 1467 roku. Piotrków można więc nazwać nieoficjalnie jedną ze stolic Polski i kolebką polskiego parlamentaryzmu.