wtorek, 11 kwietnia 2017

Chełmno

Już z bardzo daleka dostrzeżemy charakterystyczną "górę z miastem" czyli niezwykłą panoramę wielkiego i bardzo ważnego w średniowieczu miasta założonego przez Zakon Krzyżacki w 1234 roku. Miasto wytyczono ściśle według spisanych w nim statutów zwanych Prawem Chełmińskim - prawo lokacyjne określało nie tylko sposób zabudowy miasta i wytyczania ulic (za pomocą tzw prętu chełmińskiego - średniowiecznej jednostki miary wymyślonej tam przez Zakon) ale i liczne zagadnienia społeczne jak prawo spadkowe (co ciekawe i nowatorskie jak na tamte czasy - na równi kobiet i mężczyzn). W pierwszym wieku funkcjonowania państwa zakonnego na prawie chełmińskim lokowano szereg miast z reguły powstałych obok zamków zakonu. Nieco później od XIV wieku na zasadach wymyślonych w Chełmnie lokowano szereg miast polskich min Poznań i Warszawę.
Pierwsza stolica państwa krzyżackiego pozostaje miastem wzorcowym pod wieloma względami - niemal każdą ulicę na rozległęj starówce wytyczono w tej samej szerokości a ulice przecinają się pod równym prostym kontem tworząc rodzaj szachownicy. W czasach współczesnych na tutejszych budowlach wzorowano min. zdobienia Pałacu Kultury i regotyzację katedry w Warszawie. Miasto jest jednak przede wszystkim świetnie zachowanym średniowiecznym zespołem miejskim z najdłuższym w Polsce owalem dobrze zachowanych murów obronnych z basztami i bramą grudziądzką oraz niezwykłymi świątyniami należącymi do najstarszych ceglanych budowli w naszej części Europy. Niezwykle widowiskowe panoramy Chełmna z dowolnej strony spowodowały wytyczenie ciekawego szlaku turystycznego wokół miasta; tzw szlak panoram Chełmna to dodatkowa atrakcja warta polecenia tak jak sam spacer po mieście zatrzymanym w czasie.



poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Toruń - nabrzeże

Toruń - to kolebka Państwa Krzyżackiego. Miasto było pierwsza bazą Zakonu i nieco później jednym z dwóch pierwszych miast lokowanych na Prawie Chełminskim (1234 r.). Jeden z najbardziej unikatowych w skali światowej średniowiecznych zespołów urbanistycznych zaskakuje mnogością świetnie zachowanych i często nie przebudowanych w późniejszych epokach domów mieszczańskich rodem z epoki średniowiecza a także potężnymi kościołami gotyckimi, ruinami zamku i zespołem okazałych murów obronnych od strony Wisły z trzema bramami ,basztami i furtą. Osobliwością jest tu także min krzywa wieża - jedna z gotyckich baszt obronnych mocno odchylona od pionu czy monumentalny gotycko - renesansowy ratusz miejski. Ciekawostkę stanowią też mury obronne w środku obszaru staromiejskiego dzielące niegdyś dwa lokowane obok siebie w podobnym czasie miasta - Toruń i Nowy Toruń ,które zachowały oddzielający je system umocnień do dziś mimo, że połączyły się w jeden organizm miejski jeszcze w średniowieczu. "Gotyk na dotyk" to miasto reklamowe miasta i trzeba przyznać, że trudno o bardziej trafne określenie charakteryzujące klimat Torunia, którego ulice przenoszą w czasie niczym wehikuł czasu. Poniżej mały eksperyment na nabrzeżu.


Łódź - Księży Młyn

Osobliwy wielki zespół fabryczno-mieszkalny wybudowany w Łodzi w XIX wieku był "miastem w mieście" czyli osadą przemysłową niepodlegającą władzom miasta. Imperium przemysłowca Sheiblera posiadało szereg zespołów fabrycznych (głównie przędzalnie) własną stację kolejową oraz duże osiedla mieszkalne tzw famułów (łódzkie ceglane domy robotnicze) z towarzyszącymi im budynkami użyteczności publicznej jak straż pożarna ,szkoła oraz pałace fabrykanckie. Zespół zalicza się do największych i najciekawszych tego typu obiektów na świecie.


czwartek, 9 marca 2017

Praha

Praga zwana miastem 100 wież, zachwyca zaskakująco wielkim i niezwykle bogatym zabytkowym śródmieściem z przyległymi dzielnicami. Tramwaje wiją się tu malowniczymi uliczkami, przeciskają pod kamienicami i wdrapują na malownicze wzniesienia ,skąd także po dotarciu na pieszo możemy obejrzeć wspaniałe panoramy tego niezwykłego miasta. Monumentalne Hradczany to obok Starego i Nowego Miasta, Josefova oraz Małej Strany,  tylko jedna z tych pięciu zabytkowych dzielnic tworzących wielkie stare serce Pragi. Każda z nich była niegdyś oddzielnym miastem. Most Karola - najdłuższy średniowieczny most Europy czy wspaniałe widoki na niekończącą się gęstwinę staromiejskich uliczek po obu stronach Wełtawy to tylko wybrane powody dla których naprawdę warto tu przyjechać. Stolica Czech doskonale łączy w sobie charakter prawdziwej kosmopolitycznej metropolii i pogodnego spokojnie żyjącego miasta.